Różnice między automatem a manualną skrzynią biegów

 Różnice między automatem a manualną skrzynią biegów

Różnice między automatyczną a manualną skrzynią biegów są zasadnicze. Nic więc dziwnego w tym, że niektórzy kierowcy nie chcą „przesiąść” się na automat lub odwrotnie. Jeśli przywykliśmy do określonego mechanizmu przekładni przyzwyczajenie się do drugiej opcji z pewnością będzie wymagało czasu – zwłaszcza, jeśli zgodnie z modnym obecnie trendem wśród młodych kierowców swoją przygodę z samochodem rozpoczęliśmy właśnie od automatu.

Automatyczna skrzynia biegów kojarzy się nam z łatwiejszą jazdą – w trakcie prowadzenia samochodu nie musimy pamiętać o zmianie biegów, automat sam reaguje na wzrost lub spadek obrotów silnika dostosowując bieg do aktualnej prędkości. To z pewnością spore udogodnienie. Z drugiej strony, samochody z automatyczną skrzynią biegów są relatywnie droższe od tych wyposażonych w przekładnię manualną, co z pewnością należy mieć na uwadze decydując się na egzamin i naukę jazdy na automacie – warto pamiętać, że zdanie egzaminu w tej formie uprawnia nas wyłącznie do poruszania się samochodami wyposażonymi w automatyczną skrzynię biegów, co jest odnotowane na dokumencie.

Automatyczna i manualna przekładnia z perspektywy eksploatacji samochodu

Zwolennicy manualnej skrzyni biegów cenią sobie dynamikę jazdy oraz możliwość lepszej kontroli pracy silnika. Auta z manualną skrzynią biegów są też lżejsze od automatów, co nie pozostaje bez wpływu na czerpanie przyjemności z jady, w szczególności przez kierowców, którzy od czasu do czasu lubią „wdepnąć” gaz. Fani automatów przekonują, że ta forma zmiany biegów pozwala im się lepiej skoncentrować na sytuacji na drodze, co chroni przed wieloma zagrożeniami. Dodatkowo automatyczna skrzynia biegów stanowi ochronę dla silnika – to argument przemawiający przede wszystkim na rzecz automatów dla niewprawionych kierowców – i pozwala ograniczyć spalanie, a co za tym idzie koszty eksploatacji pojazdu