Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

 Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Podjęcie decyzji o uzyskaniu prawa jazdy to szansa na zdobycie niezależności na drodze. Jednak zanim przesiądziesz się z fotela pasażera na fotel kierowcy musisz podejść do kursu przygotowującego do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Ten pierwszy ma na celu nie tylko zweryfikowanie wiedzy kandydata na kierowcę, ale również jego gotowości do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. Zacznij od uzyskania wiedzy na temat tego egzaminu, co sprawi, że poczujesz się pewnie już podczas przygotowań do niego. 

Struktura egzaminu teoretycznego

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy składa się zazwyczaj z kilkudziesięciu pytań wybieranych losowo z bazy pytań. Pytania te są zazwyczaj wielokrotnego wyboru, gdzie tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Tematyka pytań obejmuje zazwyczaj przepisy ruchu drogowego, zasady bezpieczeństwa, pierwszą pomoc, budowę i obsługę pojazdu, a także zagadnienia związane z ochroną środowiska.

W przypadku egzaminu na prawo jazdy kategorii B pytań jednokrotnego wyboru jest 32. 20 z nich dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 to pytania specjalistyczne. 

Proces zdawania egzaminu

  1. Rejestracja na egzamin – kandydat musi najpierw zarejestrować się na egzamin w odpowiedniej instytucji. W Polsce jest to WORD lub MORD – zarejestrujesz się osobiście lub online za pośrednictwem strony www.info-car.pl.
  2. Przygotowanie do egzaminu – przygotowania najlepiej jest zacząć od zapisania się na kurs teoretyczny w autoryzowanej szkole jazdy. Dodatkowo można też samodzielnie studiować przepisy korzystając z podręczników, aplikacji mobilnych czy kursów online.
  3. Dzień egzaminu – w dniu egzaminu, kandydaci zgłaszają się do centrum egzaminacyjnego, gdzie po okazaniu dokumentu tożsamości są wprowadzani do sali, w której odbywa się egzamin.
  4. Przebieg egzaminu – po zajęciu miejsca przy komputerze, kandydat rozpoczyna test, który ma ograniczony czas na wykonanie – 25 minut. Pytania pojawiają się pojedynczo lub wszystkie naraz, w zależności od zastosowanego systemu.

Jakie obszary są oceniane?

Egzamin teoretyczny sprawdza przede wszystkim znajomość przepisów ruchu drogowego. Są to zarówno kwestie związane z pierwszeństwem przejazdu, ograniczeniami prędkości, znakami drogowymi, jak i zasadami zachowania się w różnych sytuacjach na drodze.

Ponadto, egzaminatorzy chcą się upewnić, że kandydat rozumie zasady udzielania pierwszej pomocy, potrafi rozpoznać podstawowe symptomy chorób i urazów, które mogą mieć miejsce podczas wypadków drogowych. Egzamin może również zawierać pytania dotyczące ekologii, takie jak wpływ jazdy samochodem na środowisko, czy zasady ekonomicznej i ekologicznej jazdy.

Przygotowanie do egzaminu teoretycznego

Przygotowanie do egzaminu teoretycznego wymaga przede wszystkim skupienia się na przyswojeniu i zrozumieniu przepisów ruchu drogowego. Nie chodzi tylko o zapamiętanie treści, ale przede wszystkim o zrozumienie ich praktycznego zastosowania w codziennej jeździe. 

Po zakończeniu egzaminu, kandydaci zazwyczaj od razu dowiadują się o wynikach. Jeżeli egzamin zostanie zdany, jest to pierwszy krok do zdobycia upragnionego prawa jazdy.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x