Kiedy można zacząć kurs na prawo jazdy?

 Kiedy można zacząć kurs na prawo jazdy?

Prawo jazdy to jeden z przywilejów powszechnie kojarzonych z dorosłością. I nie ma w tym nic dziwnego, aby uzyskać prawo jazdy kategorii B kandydat na kierowcę musi ukończyć 18. rok życia. Warto jednak wiedzieć, że na kurs możemy się zapisać jeszcze przed urodzinami, tym samym sprawiając sobie najlepszy prezent urodzinowy na 18. urodziny – PRAWO JAZDY!

To, kiedy i w jakich warunkach możemy rozpocząć naukę jazdy samochodem osobowym regulując polskie przepisy. Prawo jazdy kierowca otrzymuje w chwili ukończenia 18. roku życia, natomiast sam kurs może rozpocząć nawet 3 miesiące przed osiemnastymi urodzinami.

Czy warto rozpocząć kurs na prawo jazdy przed 18. urodzinami?

Zastanawiasz się, czy warto rozpocząć naukę jazdy przed urodzinami i czekać na wydanie uprawnienia? Praktyka pokazuje, że o czekaniu na wydanie uprawnienia nie ma mowy… Dlaczego? Kurs teoretyczny i praktyczny, egzamin wewnętrzny, a następnie egzamin państwowy – wszystkie te kroki na drodze do posiadania prawa jazdy wymagają czasu. Nierzadko terminy egzaminów w WORD są tak odległe, ze kursanci, którzy rozpoczęli naukę przed urodzinami do egzaminu państwowego podchodzą już jako osoby pełnoletnie. Dlatego jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu uprawnień naukę jazdy warto rozpocząć możliwie jak najwcześniej.

Prawo jazdy dla szesnastolatków?

Coraz częściej możemy usłyszeć o tym, że osoby, które ukończyły 16. rok życia mogą zdobyć upragnione prawo jazdy. I tak, i nie. Od 2003 roku osoby, które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą się starać o prawo jazdy kategorii B. Mogą natomiast przejść szkolenie na:

  • kategorię A1,
  • kategorię B1,
  • kategorię T.

Co to oznacza w praktyce? Żaden z pojazdów, którym będzie mogła kierować osoba szesnastoletnia nie jest samochodem osobowym. Najbliższym odpowiednikiem swoich własnych czterech kółek jest czterokołowiec, który możemy prowadzić posiadając kategorię B1.

Czterokołowiec to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 550 kg w przypadku przewozu rzeczy lub 400 kg w przypadku przewozu osób.

Czy warto inwestować w kategorię B1?

Czterokołowiec to pierwszy krok na drodze do prowadzenia samochodu osobowego, a zarazem spora doza niezależności. Kierowcy, którzy mieli wcześniej styczność z czterokołowcami znacznie mniej stresują się podczas egzaminu na kategorię B, co przekłada się na wysoką zawalność i możliwość uzyskania wymarzony uprawnień już za pierwszym podejściem do egzaminu.