Nauka jazdy – w weekendy czy dni powszednie?

 Nauka jazdy – w weekendy czy dni powszednie?

Napięty grafik – zajęcia w szkole i na studiach, hobby, praca czy opieka nad dzieckiem. Każdy z nas ma wiele obowiązków, które nie zawsze możemy „wcisnąć” w godziny robocze, co szczególnie odczuwamy gdy rozpoczynamy kurs na prawo jazdy. Na szczęście jady mogą odbywać się tak w dni powszednie, jak i w weekendy. Które rozwiązanie jest lepsze?

Warunki drogowe w dni powszednie i weekendy nieco się od siebie różnią. Ale nie bez znaczenia pozostaje również i godzina – wczesne poranki i późne popołudnia to tak zwane godziny szczytu, w których prowadzenie auta wcale nie będzie przyjemnością. Jaki rozkład zajęć zatem wybrać – czy marnować godziny na stanie w korku czy raczej śmigać weekendami po pustych drogach?

Jazda w weekendy – jakie są zalety?

Weekendy to przeważnie czas, gdy większość z nas ma czas wolny od pracy. To doskonały moment, by wybrać się na naukę jazdy, jeśli w tygodniu nie mogliśmy znaleźć dogodnego terminu na jazdy. Kurs w weekendy ma wiele zalet, do których zalicza się mniejszy ruch, co z kolei przekłada się na mniejszy stres kursanta oraz większe możliwości w wykonaniu manewru.

W weekend łatwiej nauczysz się:

  • włączania do ruchu;
  • wyprzedzania;
  • parkowania;
  • zawracania.

Sprzyjają temu puste miejsca parkingowe, a także zdecydowanie bardziej rozleniwiona atmosfera na drodze. Czy to jednak dobre rozwiązanie?

Wady kursu weekendowego

To, co jest zaletą może być i wadą. Niestety mniejszy ruch na drodze nie jest naturalny, szczególnie dla tak dużych miast jak Warszawa. W tygodniu kierowcy pędzą, są nerwowi, wymuszają pierwszeństwo, a zmiana pasa ruchu nierzadko bywa utrapieniem, szczególnie dla mniej doświadczonego kierowcy.

W dni powszednie występują też korki, które wymuszają inny rodzaj jazdy. Dlatego też wielu młodych kierowców, którzy jeździli głównie weekendami, ma problem ze zdaniem egzaminu w dni powszednie.

Jak ułożyć swój kurs prawa jazdy?

Dobra i doświadczona szkoła nauki jazdy w Warszawie rozłoży twój plan zajęć praktycznych tak, aby sprostać twoim wymaganiom co do terminów, ale też i uwzględni różne warunki drogowe, które będą ci potrzebne do zdania egzaminu.

Początkowe lekcje w weekendy są jak najbardziej skuteczne! W ten sposób zaznajamiasz się z podstawami i zyskujesz pewność siebie. Szybciej przyswajasz też manewry, które będziesz musiał regularnie wykonywać na drodze.

Ale jazda w innych warunkach również jest potrzebna, szczególnie gdy egzamin zbliża się wielkimi krokami. Warto zatem spróbować swoich sił także w dni powszednie, by nauczyć się poruszania w zakorkowanym mieście.

Koniecznie też wybierz choć jedne zajęcia po zmroku, by zobaczyć, jak zmienia się perspektywa kierowania pojazdem oraz jakie trudności czekają na ciebie nie tylko w terenie podmiejskim, ale również zurbanizowanym. Deszcz, śnieg to dodatkowe utrudnienia, ale jeśli doskonalisz swoje umiejętności w takich warunkach, każde inne będą doskonałe!